• 14.12.2022

    Ruszył program Ogródków Edukacyjnych

    Od początku października 2022 r. 160 uczniów ze szkół podstawowych nr 1, 2 i 3 bierze udział w programie Ogródków Edukacyjnych, który ma na celu żywą i praktyczną naukę nt. roślinności i jej odpowiedniej pielęgnacji, a także współodpowiedzialności za zrównoważony rozwój miasta i gminy.

    W ramach programu każda ze szkół podstawowych na terenie miasta Gryfina dostała pod opiekę jeden teren zielony w celu prowadzenia żywych lekcji przyrody oraz zaangażowania uczniów w praktyczną naukę pielęgnacji zieleni. Szkoła Podstawowa Nr 1 opiekować się będzie zielenią na nabrzeżu, Szkoła Podstawowa Nr 2 terenem obok hali sportowo – widowiskowej, natomiast Szkoła Podstawowa Nr 3 terenem przy Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie. Na w/w terenach planowane jest wykonanie w ramach projektu nowych nasadzeń drzew, krzewów i traw ozdobnych, dlatego wiosną 2023 r. dzieci wyposażone w odpowiedni sprzęt będą mogły podlewać i pielęgnować nowo nasadzone rośliny.

    Z uwagi na rozpoczęcie programu w miesiącach jesienno – zimowych, dzieci rozpoczęły swoją przygodę z zielenią od uprzątnięcia terenów, na których w ramach projektu powstaną nowe tereny rekreacyjne. Zapoznały się także z przyczynami i skutkami zmian klimatu za pomocą specjalnie dla nich przygotowanych folderów. Oprócz tego zasadziły w doniczkach na szkolnych parapetach nasiona: sałaty, rzodkiewki czerwonej, pietruszki, rzodkiewki białej, rzeżuchy ogrodowej, bratków i bobu.

    Wraz z nadejściem wiosny dzieci przeniosą się z pielęgnacją zieleni na wyznaczone tereny zielone.