• 30.04.2024

  Islandczycy przeszkolili urzędników

  Inżynierowie z islandzkiej firmy Verkís przyjechali do Gryfina, żeby przeszkolić 70 pracowników urzędów oraz samorządowców ze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego i Powiatu Gryfińskiego.

  Szkolenie odbyło się w dniach 19-20 marca 2024 r. w ośrodku konferencyjnym „Biała Wstążka” w Czepinie pod Gryfinem.

  Jego tematem było wdrażanie niebieskiej i zielonej infrastruktury w miastach. Działanie to pozwoli skuteczniej przygotować miasta na zmiany klimatu (susze, lokalne podtopienia i ulewne deszcze).

  W pierwszym dniu szkoleni byli pracownicy instytucji samorządowych Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego. W drugim uczestniczyli przedstawiciele gmin wchodzących w skład Powiatu Gryfińskiego.

  Sigurður Grétar Sigmarsson, inżynier zasobów wodnych, omówił zebranym zagadnienia związane z retencjonowaniem wody deszczowej na terenie miast, odbetonowaniem przestrzeni miejskich oraz potrzebą projektowania miast zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu i lokalnymi uwarunkowaniami hydrologicznymi.

  Ulla Pedersen, architekt krajobrazu, przedstawiła przykłady efektywnego zagospodarowania zieleni w przestrzeniach miejskich. Za wzór podała Kopenhagę, która w ostatnich latach przeżywała liczne powodzie. Doświadczenie to skłoniło Duńczyków do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań z zakresu niebiesko-zielonej infrastruktury, chroniącej miasto przed negatywnymi skutkami ulewnych deszczów oraz przed miejskimi wyspami ciepła.